Podział sprężyn ze względu na kształt
Działanie wielu urządzeń i pojazdów nie byłoby możliwe bez zastosowania sprężyn. Te często niewielkie elementy pełnią bardzo ważną funkcję. Odpowiadają bowiem za magazynowanie i oddawanie energii. Są wykorzystywane między innymi w przemyśle rolniczym, motoryzacyjnym, hutniczym, spożywczym, medycznym i stoczniowym. Z uwagi na to, że ich zastosowanie jest naprawdę szerokie, na rynku dostępne są różne rodzaje sprężyn. W dzisiejszym wpisie skupimy się na podziale sprężyn ze względu na kształt.
Czym się wyróżniają sprężyny naciągowe i naciskowe?
Jednym z popularniejszych rodzajów sprężyn wykorzystywanych w wielu gałęziach przemysłu są sprężyny naciągowe, które są produkowane ze zwojów drutu o kształcie stożkowym lub cylindrycznym. Takie produkty podczas pracy są tylko rozciągane, a na ich końcach znajdują się charakterystyczne zaczepy, które umożliwiają montaż. Jeśli natomiast chodzi o ich zastosowanie, to sprężyny naciągowe znajdują się między innymi w bramach garażowych, meblach i szeroko rozumianym przemyśle motoryzacyjnym.
Kolejnym rodzajem są sprężyny naciskowe. W tym przypadku mamy do czynienia z drutem sprężynowym. Jeśli chodzi o kształt sprężyn, to są równoległe do oddziałujących na nie sił. W związku z tym odpowiadają za amortyzację produktów, w których zostaną zamontowane. Charakteryzują się też dobrą wytrzymałością i znajdują zastosowanie przede wszystkim w branży motoryzacyjnej, w przemyśle meblarskim czy w konstrukcjach maszyn.
Czym są sprężyny skrętne i kształtowe?
Kolejnym rodzajem omawianych produktów są sprężyny skrętne, które przenoszą siły pod różnymi kątami. Ich budowa przypomina agrafkę, a do tego mogą mieć różne rozmiary i grubości. Znajdują zastosowanie między innymi w produktach codziennego użytku i zwykle są montowane na trzpieniu. Następnym typem są sprężyny kształtowe. Takie produkty jak sama nazwa wskazuje, wyróżniają się przede wszystkim tym, że mogą przybierać nietypowe kształty. Ich zastosowanie ma szczególnie duże znaczenie w przypadku nietypowych konstrukcji, ponieważ mogą przenosić energię w wielu różnych kierunkach.