Krótka historia sprężyny
Sprężyny wykorzystywane są w różnych dziedzinach życia. Zarówno ich konstrukcja, jak i specyfika działania wydają się bardzo proste, więc rzadko zastanawiamy się, kiedy i dlaczego właściwie zostały wynalezione. Wbrew pozorom ten z pozoru banalny przedmiot z materiału sprężystego cechujący się dużą podatnością sprężystą kiedyś był wynalazkiem, bez którego współcześnie nasze życie, a z pewnością wiele jego aspektów, wyglądałoby z pewnością inaczej. Poznaj krótką historię sprężyny.
Jak powstała sprężyna?
Zasada sprężystości znana i wykorzystywana była od dawna. Znajdowała praktyczne zastosowanie już w łukach, a także niektórych pułapkach zastawianych na zwierzęta. Znana była też sprężystość jako jedna z właściwości fizycznych ciał, które cechują się zdolnością odzyskiwania pierwotnego kształtu i objętości po usunięciu sił zewnętrznych powodujących odkształcenia. Przykładowo, sprężystość odgiętych desek, które notabene są najlepszym przykładem sprężyny płaskiej, wykorzystywano w III okres epoki żelaza do miotania pocisków podczas walk na morzu.
Doskonałym świadectwem tego, że sprężyny wykorzystywane były przez człowieka od dawna, jest projekt Leonarda da Vinci z ok. 1485 r., w którym ogromną kuszę przeznaczoną do walk oblężniczych wyposażono w łuk z płaskowników metalowych stanowiących rodzaj resoru piórowego. Na podobnych zasadach działała miniaturowa kusza Maurów z XV w., która za sprawą swojej wielkości mogła być ukryta nawet w rękawie.
Sprężyny spiralne pojawiły się ok. 1500 r. To dzięki nim zegary zyskały swoje źródło energii. Wspomniany wyżej włoski renesansowy artysta i naukowiec stosuje sprężynę spiralną jako napęd zaprojektowanego przez siebie samochodu. Od sprężyny spiralnej pochodzi najprawdopodobniej sprężyna śrubowa. Z całą pewnością istniała ona pod koniec XVIII w. Joseph Bramah opracował maszynę, która przeznaczona była do nawijania tego rodzaju sprężyn.
Warto również zwrócić uwagę na sprężyny tapicerskie, które znajdują powszechne zastosowanie. Wynaleziono je w Anglii w 1826 r.