Blog

Blog

Działanie wielu urządzeń i pojazdów nie byłoby możliwe bez zastosowania sprężyn. Te często niewielkie elementy pełnią bardzo ważną funkcję. Odpowiadają bowiem za magazynowanie i oddawanie energii. Są wykorzystywane między innymi w przemyśle rolniczym, motoryzacyjnym, hutniczym, spożywczym, medycznym i stoczniowym. Z uwagi na to, że ich zastosowanie jest naprawdę szerokie, na rynku dostępne są różne rodzaje sprężyn. W dzisiejszym wpisie skupimy się na podziale sprężyn ze względu na kształt.

Czytaj więcej: Jak dzielimy sprężyny ze względu na kształt?

Sprężyny to sprężyste elementy techniczne, które mogą się elastycznie odkształcać. Ich główną rolą jest pochłanianie siły, a następnie oddawanie energii i powrót do swojej pierwotnej formy. Występują w wielu kształtach i produkowane są z różnych materiałów (głównie stal, metal), a zakres ich zastosowań jest bardzo szeroki. Wśród różnych rodzajów sprężyn wyróżniamy sprężyny spiralne i skrętne, którym poświęcony jest ten wpis.

Czytaj więcej: Czym sprężyny spiralne różnią się od sprężyn skrętnych?

Sprężyny wykorzystywane są w różnych dziedzinach życia. Zarówno ich konstrukcja, jak i specyfika działania wydają się bardzo proste, więc rzadko zastanawiamy się, kiedy i dlaczego właściwie zostały wynalezione. Wbrew pozorom ten z pozoru banalny przedmiot z materiału sprężystego cechujący się dużą podatnością sprężystą kiedyś był wynalazkiem, bez którego współcześnie nasze życie, a z pewnością wiele jego aspektów, wyglądałoby z pewnością inaczej. Poznaj krótką historię sprężyny.

Czytaj więcej: Krótka historia sprężyny

Sprężyny to szeroka grupa różnorodnych elementów, których głównym celem jest przesuwanie podzespołów i kumulowanie energii. Rodzajów sprężyn jest bardzo wiele, a różnią się nie tylko swoim kształtem czy rozmiarami, ale przede wszystkim sposobem ich obciążania. Wśród nich na uwagę zasługują sprężyny płaskie, bardzo często wykorzystywane w wielu mechanizmach. Czytając dalszą część naszego wpisu, przekonasz się, czy twoja wiedza na temat sprężyn płaskich jest zgodna z faktami.

Czytaj więcej: Fakty i mity o sprężynach płaskich

Sprężyny zabezpieczające znajdują bardzo szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach przemysłu. Występują nie tylko w urządzeniach i maszynach, ale również w przedmiotach wykorzystywanych przez nas na co dzień, np. meblach. Wyróżniamy kilka najważniejszych rodzajów sprężyn zabezpieczających, różniących się od siebie nie tylko budową, ale i pełnionymi funkcjami.

Czytaj więcej: Gdzie wykorzystywane są sprężyny zabezpieczające?

Rodzajów sprężyn i spełnianych przez nich funkcji jest tak naprawdę bardzo wiele. Wykorzystywane są w różnych dziedzinach przemysłu. Znajdują zastosowanie w konstrukcjach, urządzeniach i podzespołach rozmaitych maszyn. Chociaż ich konstrukcja na pierwszy rzut oka wygląda podobnie, to jednak przeznaczenie bywa różne. W tym wpisie skupimy się na sprężynach oplotowych.

Czytaj więcej: Czym charakteryzują się sprężyny do oplotów?

Sprężyny spiralne płaskie, znane przede wszystkim z konstrukcji zegarowych (stąd też często można spotkać się z nazwą “sprężyny zegarowe"), powstają z blachy i taśmy stalowej. Spośród sprężyn płaskich są zdecydowanie najczęściej stosowane. W tym wpisie przedstawimy ich najważniejsze cechy oraz przykłady zastosowania.

Czytaj więcej: Jakie zastosowanie ma sprężyna spiralna płaska?

Sprężyny to ważny element wielu maszyn, urządzeń, pojazdów, mebli, a nawet zabawek i zegarów mechanicznych. Spełniają szereg istotnych funkcji, w tym odpowiadają za prawidłową pracę mechanizmów i zapewniają bezpieczeństwo użytkownikom. Bardzo ważne jest zatem, aby wyróżniały się nie tylko odpowiednimi parametrami technicznymi, ale i określonymi właściwościami, jak wytrzymałość, odporność na korozję, niezawodność działania w różnych warunkach itp. Nasza firma zajmuje się produkcją sprężyn, które wyróżniają się wszystkimi tymi cechami. Z tego wpisu dowiesz się, jak wytwarzamy oferowane sprężyny.

Czytaj więcej: Jak przebiega proces produkcji sprężyn?

Sprężyny to z pozoru nieskomplikowane elementy, które jednak spełniają szereg istotnych funkcji w urządzeniach, maszynach, pojazdach itd. Odpowiadają nie tylko za prawidłowe działanie rozmaitych podzespołów czy mechanizmów, ale i bezpieczeństwo ich i użytkowników. Dlatego bardzo ważne jest, aby wybierać sprężyny od sprawdzonych producentów, zapewniających wysoką jakość oferowanych produktów.

Czytaj więcej:  5 cech dobrego producenta sprężyn

Ta strona korzysta z technologii cookies do poprawy jakości obsługi informacje o cookies