Blog

Blog

Czy sprężyny nadają się do recyklingu?

Decyzje, które podejmujemy obecnie, mają wpływ na przyszłe pokolenia i decydują o tym, czy Ziemia wciąż będzie dobrym miejscem do życia. Warto więc stale poszerzać swoją wiedzę i świadomość m.in. w zakresie recyklingu i korzyści, jakie przynosi ten proces. Na czym jednak w ogóle polega recykling? I czy może zostać wykorzystany w przypadku sprężyn? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Czytaj więcej: Czy sprężyny nadają się do recyklingu?

Klasyfikacja sprężyn ze względu na rodzaj obciążenia

Sprężyny są powszechnie wykorzystywanym elementem stosowanym m.in. w przemyśle górniczym, hutniczym, motoryzacyjnym, stoczniowym, spożywczym, a także w medycynie i rolnictwie. W zależności od przeznaczenia mogą wyróżniać się odmiennymi parametrami, takimi jak wielkość, czy jakość związana z wykorzystanym materiałem. Istnieje także kilka kryteriów podziału sprężyn. Jeden z nich to podział ze względu na rodzaj obciążenia. Co warto wiedzieć o tej klasyfikacji? Temat ten omawiamy w naszym artykule.

Czytaj więcej: Klasyfikacja sprężyn ze względu na rodzaj obciążenia

Jak dobrać sprężynę do tłoczników? 

Możemy wyróżnić wiele z pozoru mało znaczących elementów, które odpowiadają za sprawność i efektywne działanie wielu maszyn czy pojazdów. Zaliczamy do nich na przykład sprężyny. Są to podzespoły wykonane ze stali sprężynowej, dzięki czemu elastycznie się odkształcają. Ich praca polega na poddawaniu się czynnikom stresowym i pochłanianiu siły, która następnie jest uwalniana w postaci energii. Z uwagi na szerokie zastosowanie sprężyn, wyróżniamy kilka rodzajów tych podzespołów. W dzisiejszym wpisie skupimy się na sprężynach do tłoczników. Czym się wyróżniają i w jaki  sposób należy je dobierać?

Czytaj więcej: Jak dobrać sprężynę do tłoczników?

Jak dzielimy sprężyny ze względu na kształt?

Działanie wielu urządzeń i pojazdów nie byłoby możliwe bez zastosowania sprężyn. Te często niewielkie elementy pełnią bardzo ważną funkcję. Odpowiadają bowiem za magazynowanie i oddawanie energii. Są wykorzystywane między innymi w przemyśle rolniczym, motoryzacyjnym, hutniczym, spożywczym, medycznym i stoczniowym. Z uwagi na to, że ich zastosowanie jest naprawdę szerokie, na rynku dostępne są różne rodzaje sprężyn. W dzisiejszym wpisie skupimy się na podziale sprężyn ze względu na kształt.

Czytaj więcej: Jak dzielimy sprężyny ze względu na kształt?

Czym sprężyny spiralne różnią się od sprężyn skrętnych?

Sprężyny to sprężyste elementy techniczne, które mogą się elastycznie odkształcać. Ich główną rolą jest pochłanianie siły, a następnie oddawanie energii i powrót do swojej pierwotnej formy. Występują w wielu kształtach i produkowane są z różnych materiałów (głównie stal, metal), a zakres ich zastosowań jest bardzo szeroki. Wśród różnych rodzajów sprężyn wyróżniamy sprężyny spiralne i skrętne, którym poświęcony jest ten wpis.

Czytaj więcej: Czym sprężyny spiralne różnią się od sprężyn skrętnych?

Krótka historia sprężyny

Sprężyny wykorzystywane są w różnych dziedzinach życia. Zarówno ich konstrukcja, jak i specyfika działania wydają się bardzo proste, więc rzadko zastanawiamy się, kiedy i dlaczego właściwie zostały wynalezione. Wbrew pozorom ten z pozoru banalny przedmiot z materiału sprężystego cechujący się dużą podatnością sprężystą kiedyś był wynalazkiem, bez którego współcześnie nasze życie, a z pewnością wiele jego aspektów, wyglądałoby z pewnością inaczej. Poznaj krótką historię sprężyny.

Czytaj więcej: Krótka historia sprężyny

Fakty i mity o sprężynach płaskich

Sprężyny to szeroka grupa różnorodnych elementów, których głównym celem jest przesuwanie podzespołów i kumulowanie energii. Rodzajów sprężyn jest bardzo wiele, a różnią się nie tylko swoim kształtem czy rozmiarami, ale przede wszystkim sposobem ich obciążania. Wśród nich na uwagę zasługują sprężyny płaskie, bardzo często wykorzystywane w wielu mechanizmach. Czytając dalszą część naszego wpisu, przekonasz się, czy twoja wiedza na temat sprężyn płaskich jest zgodna z faktami.

Czytaj więcej: Fakty i mity o sprężynach płaskich

Gdzie wykorzystywane są sprężyny zabezpieczające?

Sprężyny zabezpieczające znajdują bardzo szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach przemysłu. Występują nie tylko w urządzeniach i maszynach, ale również w przedmiotach wykorzystywanych przez nas na co dzień, np. meblach. Wyróżniamy kilka najważniejszych rodzajów sprężyn zabezpieczających, różniących się od siebie nie tylko budową, ale i pełnionymi funkcjami.

Czytaj więcej: Gdzie wykorzystywane są sprężyny zabezpieczające?

Czym charakteryzują się sprężyny do oplotów?

Rodzajów sprężyn i spełnianych przez nich funkcji jest tak naprawdę bardzo wiele. Wykorzystywane są w różnych dziedzinach przemysłu. Znajdują zastosowanie w konstrukcjach, urządzeniach i podzespołach rozmaitych maszyn. Chociaż ich konstrukcja na pierwszy rzut oka wygląda podobnie, to jednak przeznaczenie bywa różne. W tym wpisie skupimy się na sprężynach oplotowych.

Czytaj więcej: Czym charakteryzują się sprężyny do oplotów?

Jakie zastosowanie ma sprężyna spiralna płaska?

Sprężyny spiralne płaskie, znane przede wszystkim z konstrukcji zegarowych (stąd też często można spotkać się z nazwą “sprężyny zegarowe"), powstają z blachy i taśmy stalowej. Spośród sprężyn płaskich są zdecydowanie najczęściej stosowane. W tym wpisie przedstawimy ich najważniejsze cechy oraz przykłady zastosowania.

Czytaj więcej: Jakie zastosowanie ma sprężyna spiralna płaska?

Ta strona korzysta z technologii cookies do poprawy jakości obsługi informacje o cookies