Blog | Producent sprężyn Wimet | produkcja sprężyn w Katowicach

sprezyny

Gdzie wykorzystywane są sprężyny zabezpieczające?

Sprężyny zabezpieczające znajdują bardzo szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach przemysłu. Występują nie tylko w urządzeniach i maszynach, ale również w przedmiotach wykorzystywanych przez nas na co dzień, np. meblach. Wyróżniamy kilka najważniejszych rodzajów sprężyn zabezpieczających, różniących się od siebie nie tylko budową, ale i pełnionymi funkcjami.

Różne typy sprężyn zabezpieczających i ich funkcje

Najpopularniejszym typem sprężyn zabezpieczających są sprężyny naciągowe. Pod wpływem oddziaływania siły rozciągają się, a następnie wracają do swojej pierwotnej postaci. Dzięki temu pozwalają na utrzymanie naprężenia różnych elementów. Używane są w przemyśle meblarskim, przy produkcji bram garażowych, a także zabawek dziecięcych.

Sprężyny naciskowe to kolejny typ sprężyn spełniających funkcje zabezpieczające. Są powszechnie stosowane w bardzo wielu dziedzinach, w tym m.in. w motoryzacji, branży produkcyjnej czy meblarskiej. To ważny element systemów amortyzujących (np. w rowerach). Przystosowane są do tego, że pod wpływem siły mechanicznej ulegają ściśnięciu, po czym są w stanie powrócić do swojej pierwotnej rozszerzonej postaci.

Do sprężyn zabezpieczających zaliczamy sprężyny talerzowe o pierścieniowym kształcie z charakterystycznym wycięciem w środku. Wykorzystywane są m.in. w systemach zawieszeń, hamulcach pojazdów motorniczych i budowlanych, maszynach przemysłowych. Nadają się do zastosowania nawet w trudnych warunkach, ponieważ wyróżniają się wysoką trwałością, odpornością na odkształcenia i dużą nośnością.

Oprócz tego funkcje zabezpieczające spełniają też sprężyny skrętne, które swoim kształtem przypominają nieco agrafki. Znajdują zastosowanie w rolnictwie, motoryzacji, przemyśle energetycznym, chemicznym czy branży budowlanej. Co ciekawe, sprężynami skrętnymi są też elementy występujące w naszych domach i mieszkaniach, np. żabki do wieszania firanek i zasłon. Ich konstrukcja składa się z części centralnej i dwóch wydłużonych końcach o różnych zagięciach. Po ściśnięciu danej części następuje jej odbicie i powrót do pozycji wyjściowej.

Jeśli jesteś zainteresowany sprężynami zabezpieczającymi, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Kategoria:

Ta strona korzysta z technologii cookies do poprawy jakości obsługi informacje o cookies